Surgery Videos

KİSTİK KRANİOFARİNGİOM OLGUSU, 2015

27 YAŞINDA ERKEK

Çıkış Tarihi: 15.05.2015, Yatış Tarihi: 07.05.2015

Şikayeti: BAŞ AĞRISI, GÖRME BULANIKLIĞI

Hikayesi: UZUN ZAMANDIR BAŞAĞRILARI OLAN HASTANIN SON  6 AYDIR İSTEKSİZLİK VE GÖRMEDE BULANIKLIK YAKINMALARI ORTAYA ÇIKMIŞ. TETKİKLERİ SONRASI OPERASYON AMACIYLA YATIRILDI.

Eşlik Eden Hastalıkları: Yok

Fizik Muayene: GENEL DURUMU İYİ, TA:120/80MMHG, NDS:76/DAK, ATEŞ:36.5C SİSTEM MUAYENELERİ DOĞAL.

Nörolojik muayene: ŞUUR AÇIK KOOPERE ORYANTE, GÖZ HAREKETLERİ SERBEST, HER İKİ GÖZ İLE 5MPS, IR+/+, FUNDOSKOPİDE SAĞDA PAPİL SOLUK, KABA KONFROTASYON İLE GÖRME ALANI NORMAL. DİĞER KRANİYAL SİNİRLER NORMAL. EKSTREMİTELERDE MOTOR REFLEKS VE HİS KUSURU YOK. SEREBELLER TESTLER NORMAL. SFİNKTER KUSURU YOK.

Radyoloji Notları: KRANİYAL VE SELLA MR DA SOLİD KOMPONENTİ SAĞ OPTİK SİNİRE BASMIŞ, KİAZMAYI YUKARIYA KALDIRMIŞ, KİSTİK KOMPONENTİ 3. VENTRİKÜLÜ OBLİTERE ETMİŞ KRANİOFARİNGİOM İLE UYUMLU KİTLE.

Laboratuvar Notları: TİROİD HORMON DÜŞÜKLÜĞÜ DIŞINDA HİPOFİZ HORMONLARI NORMAL. GÖRME ALANI MUAYENESİNDE SAĞDA TEMPORAL HEMİANOPSİ MEVCUT.

Tanı: SUPRASELLAR KİSTİK KRANİOFARİNGİOM

AMELİYAT NOTU: GENEL ANESTEZİ ALTINDA SAĞ FRONTOTEMPORAL KRANİOTOMİ İLE SAĞ OPTİK SİNİRE YAPIŞIK POSTERİOR KİYAZMATİK AÇIDA YUKARIYA DOĞRU BÜYÜMÜŞ, STALK A YAPIŞIK KİSTİK VE SOLİD KOMPONENTLERİ OLAN KİTLE TOTAL ÇIKARILDI. STALK KİTLENİN İÇİNDE OLDUĞU İÇİN KORUNAMADI.

KLİNİK SEYİR: OPERASYON SONRASI SAĞDA 3.SİNİR PARALİZİSİ VE DİYABET İNSİPİT ORTAYA ÇIKTI. MİNİRİN TEDAVİSİNE BAŞLANDI. 6. AY KONTROLÜNDE NÖROLOJİK DEFİSİTİ YOK. REPLASMAN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR.

PATOLOJİ SONUCU:

Kraniofaringioma, papiller tip

Ameliyat Öncesi Radyolojik Görüntüler:

     

     

     

Ameliyat Sonrası Radyolojik Görüntüler:

     

     

 

© 2014 Prof. Dr. Ahmet BEKAR. Tüm Hakları Saklıdır. Developed by IMDGrup

Back to top