Surgery Videos

Kistik Menengiom Olgusu, 2015

1967 DOĞUMLU, KADIN HASTA

ŞİKAYETİ :  BAŞ AĞRISI, KONUŞMA BOZUKLUĞU

ÖYKÜSÜ :  ZAMAN ZAMAN BAŞ AĞRILARI OLAN HASTANIN, SON AYDIR BAŞAĞRILARI ARTMIŞ. İSİMLERİ HATIRLAMAMA ŞEKLİNDE KONUŞMA BOZUKLUĞU ORTAYA ÇIKMIŞ. TETKİKLERİ SONRASI OPERASYON AMACIYLA YATIRILDI.

 

FİZİK MUAYENE : GENEL DURUMU İYİ, TA:120/80MMHG, NDS: 76/DAK, ATEŞ:36.5C. SİSTEM MUAYENELERİ DOĞAL. VAS:3-4

NM: ŞUUR AÇIK KOOPERE ORYANTE, NOMİNAL DİSFAZİK, GÖZ HAREKETLERİ SERBEST, HER İKİ GÖZLE 5MPS, IR +/+, FUNDOSKOPİDE NAZAL SİLİKLİK, DİĞER KRANİAL SİNİRLER DOĞAL. EKSTREMİTELERDE MOTOR REFLEKS VE HİS KUSURU YOK. SEREBELLAR TESTLER DOĞAL. SFİNKTER KUSURU YOK.

TANI : MULTİKİSTİK İNTRAKRANİAL KİTLE

RADYOLOJİ NOTLARI :

 KRANİAL MR DA SOL ARKA TEMPORALDE MULTİBL KİSTİK, KİST DUVARLARI KONTRAST TUTAN, MEZENSEFALON VE TALAMUSA BASI ETKİSİ YAPMIŞ. VENTRİKÜLE BASI YAPARAK ŞİFTE NEDEN OLMUŞ 7X6X6 CM LİK KİTLE

 

 AMELİYAT NOTU :(14.5.2015)

 İTGAA SUPİN POZİSYONDA BAŞI SAĞA DÖNÜK OLARAK OPERASYONA ALINDI. KULAĞI ORTADA BIRAKAN U ŞEKLİNDE CİLT İNSİZYONU YAPILDI. ORTA VE ARKA TEMPORAL BÖLGEYİ İÇİNE ALAN KRANİOTOMİ YAPILDI. ORTA FOSSA VE  PETROZ KEMİK DURASINDAN MENŞEY ALMIŞ, EKSTRAAKSİYEL GELİŞMİŞ, LOBÜLE MULTİKİSTİK, ÖN KISMINDA GRİ MOR FRAGİL KANAMALI TÜMÖR DOKULARI İÇEREN KİTLE TOTAL OLARAK ÇIKARILDI. KANAMA KONTROLÜ SURGYCELL VE SURGİFLU İLE YAPILDI. DURA TEMPORAL ADALE FASİA KULLANILARAK KAPATILDI. KEMİK FLEP YERİNE KONULDU. TEMPORAL ADALE KEMİĞE ASILDI. DREN KONULARAK KATLAR KAPATILDI. 120 CC KANADI. KAN KULLANILMADI.

.

KLİNİK SEYİR:

20.05.2015 VİTAL BULGULARI STABİL.  ŞUUR AÇIK, KOOPERE, ORYANTE. PUPİLLER İZOKORİK, IR+/+, TARAF BULGUSU YOK. ORAL BESLENİYOR. MOBİLİZE OLUYOR. KOLLEKSİYONU YOK. YARA YERİ TEMİZ, SPREYLİ. MEDİKAL TEDAVİSİ DÜZENLENEREK ÖNERİLERLE TABURCU EDİLDİ.

PATOLOJİ SONUCU 

MİKROKİSTİK MENENGİOM, (WHO GRADE 1)

 

Ameliyat Öncesi Radyolojik Görüntüler:

         

         

     

     

     

     

Ameliyat Sonrası Radyolojik Görüntüler:

          

          

     

     

     

 

 

 

© 2014 Prof. Dr. Ahmet BEKAR. Tüm Hakları Saklıdır. Developed by IMDGrup

Back to top