Surgery Videos

ANTERİOR KLİNOİD MENENGİOM

1957 DOĞUMLU, BAYAN

ŞİKAYETİ : BAŞAĞRISI

ÖYKÜSÜ : UZUN ZAMANDIR ZAMAN ZAMAN BAŞAĞRILARI OLAN HASTANIN SON 1 AYDIR YAKINMALARI ARTMIŞ. TETKİKLERİ SONRASI OPERASYON AMACIYLA YATIRILDI. 

 

FİZİK MUAYENE : FM: GENEL DURUMU İYİ, TA:120/80MMHG, NDS:76/DAK, ATEŞ:36.5C. SİSTEM MUAYENELERİ NORMAL. VAS:3-4

 

NÖROLOJİK MUAYENE: ŞUUR AÇIK KOOPERE ORYANTE, GÖZ HAREKETLERİ SERBEST, HER İKİ GÖZ İLE 5 MPS, IR +/+, FUNDOSKOPİDE SOLDA PAPİL HUDUTLARI SİLİK, FASİYAL ASİMETRİ YOK. DİĞER KRANİAL SİNİRLER DOĞAL. EKSTREMİTELERDE MOTOR REFLEKS VE HİS KUSURU YOK. SEREBELLAR TESTLER NORMAL. ENSE SERTLİĞİ VE SFİNKTER KUSURU YOK.

 

TANI : ANTERİOR KLİNOİD MENENGİOMU

RADYOLOJİ NOTLARI : KRANİAL MR DA SOL ANTEROR KLİNOİD DEN  MENŞEY ALMIŞ, SİLVİAN SİSTERNAYA VE FRONTAL LOBUN İÇİNE DOĞRU 2 LOBÜL HALİNDE BÜYÜMÜŞ, 5X6X5 CM,  YOĞUN KONTRAST TUTAN, SUBFALKSİYAL HERNİASYONA NEDEN OLMUŞ, ÇEVRESİNDE GENİŞ ÖDEMİ OLAN, MCA İLE YAKIN İLİŞKİ GÖSTEREN  KİTLE

 

AMELİYAT NOTU :  İTGAA SUPİN POZİSYONDA BAŞI SAĞA ÇEVRİLMİŞ OLARAK ÇİVİLİ BAŞLIK İLE TESBİT EDİLDİ. SOL FRONTOTEMPORAL KRANİOTOMİ FLEBİ KALDIRILDI. DURA GERGİNDİ. 200CC MANNİTOL İNFÜZE EDİLDİ. TAKİBEN SİLVİAN SİSTERNA AÇILMAYA ÇALIŞILDI. FRONTAL LOB KİTLE NEDENİYLE TEMPORAL LOBUN İÇİNE DOĞRU PROLABE OLMUŞTU. AZ DA OLSA BOS DRENE EDİLDİ. KİTLE GÖRÜLDÜ. SOL ANTERİOR KLİNOİDİN HAFİF MEDİALİNDEN MENŞEY ALMIŞTI. KAPSÜLLÜ SİLVİAN SİSTERNA VE FRONTOBAZALE DOĞRU İKİ LOBÜL HALİNDE BÜYÜMÜŞTÜ. SERT ASPİRATÖRE KOLAY GELMEYEN, BAZI YERLERİ ÇOK YOĞUN BESLENEN, BEYAZ SARI KİTLE PARÇA PARÇA KESİLEREK ÇIKARILDI. KLİVAJ VERİYORDU. BÜTÜN BESLENMESİ TABANDAN İDİ. MENŞEY ALDIĞI DURA ÇIKARILDI. VE ÇEVRESİ YAKILDI. 300 CC KANADI. KAN KULLANILMADI. DURA PERİOST TA KULLANILARAK KAPATILDI. KEMİK FLEP YERİNE KONULMADI. TEMPORAL ADALE KEMİĞE ASILDI. KEMİK FLEP DEEP FREEZE DE SAKLANDI. CİLT ALTINA DREN KONULDU. KATLAR KAPATILARAK OPERASYON SONLANDIRILDI.

HASTA POSTOPERATİF YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE ALINDI. NM DE ŞUUR AÇIK, KOOPERE, NÖROLOJİK DEFİSİTİ YOKTU. KONTROL KR BT DE KİTLENİN TOTAL ÇIKMIŞ OLDUĞU GÖRÜLDÜ.  HASTA POSTOPERATİF 1. GÜN KLİNİĞE ALINDI. MOBİLİZE EDİLDİ. ORAL BESLENDİ. TAKİPLERİNDE VİTAL BULGULARI STABİL SEYRETTİ. HASTA MEDİKAL TEDAVİSİ DÜZENLENEREK TABURCU EDİLDİ. 1 HAFTA SONRA KONTROL ÖNERİLDİ .

HER HANGİ BİR YAKINMASI OLMAYAN HASTA 1 AY SONRA KEMİK FLEP İN YERİNE KONULMASI İÇİN REOPERE EDİLDİ. KEMİK FLEBİ YERİNE KONULDU.

2. AY KONTROLÜNDE YAKINMASI YOK.

 

PATOLOJİ SONUCU: MENİNGOTELİOMATÖZ MENENGİOM

AMELİYAT ÖNCESİ RADYOLOJİK GÖRÜNTÜLER :

        

        

        

        

        

        

        

        

AMELİYAT SONRASI RADYOLOJİK GÖRÜNTÜLER: 

        

 

 

© 2014 Prof. Dr. Ahmet BEKAR. Tüm Hakları Saklıdır. Developed by IMDGrup

Back to top