Surgery Videos

Dev Sfenoid Kanat Menengiom

01.01.1949 DOĞUMLU, KADIN

ŞİKAYETİ : BAŞAĞRISI, NÖBET, KONUŞMA BOZUKLUĞU

ÖYKÜSÜ:  ZAMAN ZAMAN BAŞ AĞRISI YAKINMALARI OLAN HASTANIN 2 AYDIR, ŞUUR KAYBININ EŞLİK ETTİĞİ NÖBET GEÇİRME VE KONUŞMA BOZUKLUĞU ORTAYA ÇIKMIŞ. YAKINMALARI GİDEREK ARTAN HASTA TETKİKLERİ SONRASI OPERASYON AMACIYLA YATIRILDI.

ÖZ GEÇMİŞ: MİTRAL KAPAK REPLASMANI (METAL), ARİTMİ TEDAVİSİ, DİYABET, KOMPANSE KRY, CUMADİN KULLANIYOR.

FİZİK MUAYENE: GENEL DURUMU İYİ, TA:120/80MMHG, NDS:76/DAK, ATEŞ:36.5C. HER İKİ HEMİTORAKS SOLUNUMA EŞİT KATILIYOR. KVS:ARİTMİK, MİTRAL ODAKTA METALİK SES, DIŞINDA SİSTEMLERİ NORMAL. GÖĞÜSTE ORTA HATTA OPERASYON SKARI MEVCUT.

NÖROLOJİK MUAYENE: ŞUUR AÇIK KOOPERE DİSFAZİK, DESORYANTE, GÖZ HAREKETLERİ HER YÖNE SERBEST, BİLATERAL 5MPS, IR +/+, BİLATERAL FUNDOSKOPİDE STAZI MEVCUT. FASİYAL ASİMETRİSİ YOK. DİĞER KRANİAL SİNİRLER NORMAL. SAĞDA FRÜST HEMİPAREZİK. ENSE SERTLİĞİ VE SFİNKTER KUSURU YOK.

TANI : SFENOİD KANAT MENENGİOMU

EKG: F 60, D1 AVL D3 AVF V4-6 ST DEPRESYONU (DİGOKSİNE BAĞLI OLABİLİR. ) EKO :SOL VENTRİKÜL ÇAPLARI GENİŞ, LV GLOBAL HİPOKİNETİK, EF %38, SAĞ KALP BOŞLUKLARI GENİŞLEME, SOL ATRİUM GENİŞLEMESİ, MİTRAL POZİSYONDA METAL KAPAK MEVCUT. KAPAKTA MAX 7, ORTALAMA 3MMHG DİYASTOLİK GRADİENT VE 1-2 DERECEDE PARAVALVÜLER LİNK MEVCUT. TRİKÜSPİT KAPAK DEJENERATİF YAPIDA, 2-3 DERECEDE TY MEVCUT, PAB 42 MMHG, TROMBÜS YOK.

LABORATUVAR NOTLARI : KAN ŞEKERİ 300-400MG, ÜRE: 70-80, KREATİN:1.8-2.0

RADYOLOJİ NOTLARI : KRANİAL BT DE SOL SFENOİD KANAT 1/3 ORTA DIŞ TABANLI 6X7X7 CM LİK YOĞUN KONTRAST TUTMUŞ, ORTA HAT YAPILARDA 2 CM LİK ŞİFT ETKİSİ OLUŞTURMUŞ, GENİŞ ÖDEMİ OLAN DÜZGÜN SINIRLI KİTLE

MÜDAHALE AMELİYAT NOTU:  HASTA KLİNİĞE YATIRILDI. PREOPERATİF TETKİKLER YAPILDI. DAHİLİYE, KARDİOLOJİ VE ANESTEZİ İLE KONSÜLTE EDİLDİ. MEDİKAL TEDAVİ DÜZENLENDİ. ANTİEPİLEPTİK YÜKLEMESİ YAPILDI. 16/03/2016 TARİHİNDE OPERASYONA ALINDI. İTGAA SUPİN POZİSYONDA BAŞI SAĞA DÖNÜK ÇİVİLİ BAŞLIKTA TESBİT EDİLMİŞ OLARAK OPERASYONA ALINDI. SOL FRONTO TEMPORAL KRANİOTOMİ YAPILDI. DAHA TEMPORAL ADALE SIYRILIRKEN KEMİKTEN (DIŞ YÜZDEN) KANAMAYA BAŞLADI. BONEWAX İLE DURDURULMAYA ÇALIŞILARAK KEMİK KALDIRILDI. SFENOİD KEMİKTEN BESLENMESİ NEDENİYLE ŞİDDETLİ YOĞUN KANAMA VARDI. BONEWAX İLE DURDURULMAYA ÇALIŞILDI. DAHA TÜMÖRE ULAŞANA KADAR 500-1000CC E YAKIN KANAMA OLDU. DURA KEMİĞE YAPIŞIKTI. KRANİOTOMİ SIRASINDA YIRTILDI. GERİ KALANI AÇILDI. TÜMÖR KORTEKSE KADAR ÇIKMIŞTI. ÖNCE İÇİNE GİRİLEREK TABANDAKİ BESLENMESİ DURDURULMAYA ÇALIŞILDI. ANCAK ÜZERİNE PADY VE PAMUK KONULUP KOMPRES YAPILARAK KANAMA AZALTILABİLDİ. BU ARADA İÇİ BOŞALTILDI. SONRADA ÇEPEÇEVRE BEYİNDEN DİSEKE EDİLDİ. GRİ MOR RENKLİ ASPİRATÖRE KISMEN KOLAY GELEN ÇOK KANAMALI, KAPSÜLLÜ, TAMAMEN TABANDAN BESLENEN ÖZELLİKTE VE SFENOİD KANAT 1/3 ORTA YERLEŞİMLİ İDİ. TOTAL ÇIKARILDI. KANAMA KONTROLÜ YAPILDI. DURA GREFT İLE KAPATILDI. KEMİK FLEP 2 ADET KRANİOFİX İLE TUTTURULDU. TEMPORAL ADALE KEMİĞE ASILDI. DREN KONULDU. KATLAR KAPATILDI. 2500 CC KANADI. 7 ÜNİTE  ES VE 2 Ü TDP VERİLDİ.

HASTA POSTOPERATİF YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE ALINDI. NM DE DİSFAZİSİ DIŞINDA DEFİSİTİ YOKTU. KONTROL KR BT DE KİTLENİN TOTAL ÇIKMIŞ OLDUĞU GÖRÜLDÜ.  HASTA POSTOPERATİF 1. GÜN KLİNİĞE ALINDI. MOBİLİZE EDİLDİ. ORAL BESLENDİ. TAKİPLERİNDE VİTAL BULGULARI STABİL SEYRETTİ. HASTA MEDİKAL TEDAVİSİ DÜZENLENEREK TABURCU EDİLDİ. 1 HAFTA SONRA KONTROL ÖNERİLDİ

KONTROL: 3. AY POLİKLİNİK KONTROLÜNDE DEFİSİTİ VE YAKINMASI YOK.

PATOLOJİ SONUCU: MENİNGOTELİOMATÖZ MENENGİOM

Ameliyat Öncesi Radyolojik Görüntüler:

      

      

      

      

   

Ameliyat Sonrası Radyolojik Görüntüler:

      

      

      

© 2014 Prof. Dr. Ahmet BEKAR. Tüm Hakları Saklıdır. Developed by IMDGrup

Back to top