Surgery Videos

TORAKAL İNTRAMEDÜLLER KİTLE OLGUSU

51 YAŞINDA ERKEK

Çıkış Tarihi : 09.07.2015 09:53

Yatış Tarihi : 06.07.2015 08:55

Şikayeti

BEL AĞRISI, BACAKLARINDA UYUŞMA KUVVETSİZLİK

Hikayesi

3 AYDAN BERİ BACAKLARINDA UYUŞMA YAKINMALARI OLAN HASTANIN SON 10 GÜNDÜR KUVVETSİZLİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞ. VE YÜRÜYEMEMEYE BAŞLAMIŞ. TETKİKLERİ SONRASI OPERASYON AMACIYLA YATIRILDI.

Eşlik Eden Hastalıkları: Yok

Fizik Muayene: GENEL DURUMU İYİ, TA:120/80MMHG, NDS:76/DAK, ATEŞ:36.5C SİSTEM MUAYENELERİ DOĞAL. BEL HAREKETLERİ AĞRILI VE KISITLI. VAS:2-3

NM: ŞUUR AÇIK KOOPERE ORYANTE, KRANİAL SİNİRLER DOĞAL. ÜST EKSTREMİTELERDE MOTOR REFLEKS VE HİS KUSURU YOK. ALTTA PARAPAREZİK, DTR LER HİPOAKTİF, T11 E ÇIKAN HİPOESTEZİSİ MEVCUT. İDRAR RETANSİYONU VE KABIZLIĞI MEVCUT.

Radyoloji Notları

TORAKAL MRDA T10-12 ARASINDA ÖDEMİ OLAN İNTRAEKSTRAMEDÜLLER YERLEŞİMLİ İÇİNE KANAMIŞ KONTRAST TUTAN KİTLE

Tanı:TORAKAL İNTRAMEDÜLLER KİTLE OLGUSU

AMELİYAT NOTU:

 İTGAA PRONE POZİSYONDA ÖNCEDEN SKOPİ İLE MESAFE TAYİNİ YAPILDI. CİLT ALTI MARKAİN İNFİLTRASYONU SONRASI T10-T12 ORTA HAT CİLT İNSİZYONU İLE GİRİLDİ. PARAVERTEBRAL ADALELER BİLATERAL KÜNT DİSEKSİYONLA ARALANDI. TH11-12 LAMİNEKTOMİ YAPILDI. EPİDURAL YAĞ DOKUSU AZALMIŞ VE DURA GERGİNDİ. DURA ORTA HATTAN AÇILDI. KORDUN ORTASINDAN İNTRAMEDÜLLER ÇIKARAK DIŞARIYA DOĞRU EKSTRAMEDÜLLER BÜYÜMÜŞ KİTLE İLE KARŞILAŞILDI. ORTASINDAN MİYELOTOMİ YAPARMIŞ GİBİ AÇILDI. İNCE BİR SAĞLAM SPİNAL KORD DOKUSU VARDI. TÜMÖR ÇOK ZOR OLMAYARAK KLİVAJ VERİYORDU. KANAMALI GRİ MOR RENKLİ İDİ. İÇİNE KANAMIŞTI. ÜST BÖLÜMÜ ÇIKARABİLMEK İÇİN MİYELOTOMİ YUKARIYA UZATILDI. TOTAL OLARAK ÇIKARILDI. KANAMA KONTROLÜ SONRASI PİA YA 3 ADET SÜTÜR KONULDU. KLİVAJ KAPATILDI. DURA PRİMER VE KONTÜNÜ KAPATILDI. EPİDURAL KANALAMALAR SPONGOSTAN VE SURGYCELL İLE DURDURULDU. KATLAR KAPATILARAK OPERASYON SONLANDIRILDI. 100 CC KANADI.  KAN KULLANILMADI.

KLİNİK SEYİR:

POSTOPERATİF HASTA KLİNİĞE ALINDI. EK NÖROLOJİK DEFİSİT GELİŞMEDİ. MOBİLİZE OLDU. TAKİPLERİNDE VİTAL BULGULARI STABİL SEYRETTİ. HASTA MEDİKAL TEDAVİSİ DÜZENLENEREK VE 1 HAFTA SONRA KONTROL ÖNERİLEREK TABURCU EDİLDİ.

PATOLOJİ SONUCU:

EPENDİMOMA, WHO Grade 2

Ameliyat Öncesi Radyolojik Görüntüler:

     

Ameliyat Sonrası Radyolojik Görüntüler:

     

 

 

 

© 2014 Prof. Dr. Ahmet BEKAR. Tüm Hakları Saklıdır. Developed by IMDGrup

Back to top